View all publications

Appendix 4: List of submitters

No. Company Name Name Contact Type
1 Green Point Vineyard Colin Harrison Individual
2   Peter Olorenshaw Individual
3 Petes Takeaways Peter Harford Industry − contractors
4   C. Bjarnesen Individual
5   Fiona Reihana Ruka Individual
6   Steve Richards Individual
7   Kevin Neshausen Individual
8 Salters Cartage Ltd, Waiheke Septic Tank Services Ltd Ron Salter Industry − contractors
9   S. George Individual
10   John Taylor Industry − contractors
11 Terry Taylor Drainage ltd Terry Taylor Industry − contractors
12   David Renouf Individual
13 Glen L Drainage Pty Ltd Glen Lemberg Industry − contractors
14 Central Hawke's Bay District Council Allen Vickress Territorial local authority
15 Piha Ratepayers and Residents Association Inc. Simon Brown Community group
16 Environment Waikato Urlwyn Trebilco Regional council
17   Chris Currie Individual
18 Aquaculture New Zealand Dorothy-Jean McCoubrey Government
19 DTS Riddiford Dan Riddiford Other industry
20 Ministry of Health Frances Graham Government
21 Duncan Bay Residents Association Inc Lyn Sadd Community group
22 Environmental Waste Ltd Ken Copland Industry − contractors
23 Waimakariri District Council Ray Norris Territorial local authority
24   Liz Travers Individual
25 ecoEngLtd Andrew Dakers Industry − consultant
26 EcoNova NZ Ltd Nick Meetan Industry − consultant
27 Mahana Lodge Ann and John Martin Small business (café/lodge etc)
28 Gisborne District Council Trevor Freeman Unitary authority
29 Whenuapai Ratepayers and Residents Association Graeme Barnard Community group
30 Manukau City Council James Corbett Territorial local authority
31 Piha-Karekare Local Water Agenda Group Simon Brown Community group
32 Environmental Defence Society Incorporated Garry Law NGO
33 Nelson City Council Martin Workman Unitary authority
34 Marlborough Shellfish Quality Programme Helen Smale Other industry
35   Julie Lloyd Individual
36 EnviroWaste Services Ltd Scott Rhodes Industry − contractors
37 Interclean Liquid Waste Disposal Brenda Richardson Industry − contractors
38 Nelson Marlborough District Health Board Neil Silver Public Health or DHB
39 Master Plumbers, Gasfitters and Drainlayer NZ Inc Eric Palmer Other industry
40 Institute of Environmental Science & Research Limited (ESR) Margaret Leonard Industry − consultant
41 Environment Southland Warren Tuckey Regional council
42   Patrick Delich Individual
43 Te Rakato Marae Trustees (Ngai Rakato) Alice Wairau Iwi
44 Duffill Watts Consulting Group John Lavery Industry − consultant
45   Andrew Fletcher Individual
46   F.N.R Ciochetto Individual
47 Lake Tarawera Ratepayers Association Ann Nicholas Community group
48   MJ Hill Individual
49   RN Hellyer Individual
50 Waitakere City Council Tegan Brown Territorial local authority
51 Department of Conservation Kevin O’Connor Government
52 Environment Canterbury Phillipa Lynch Regional council
53 Wairoa District Council Linda Cook Territorial local authority
54 North Shore City Council Phill Reid Territorial local authority
55 Rodney District Council Alison Pye Territorial local authority
56 Department of Building and Housing Bruce Klein Government
57 Horizons Regional Council Garrick Murfitt Regional council
58 Wastewater Transport Ltd Peter McKean Industry − contractors
59 Auckland Regional Council Paul Walbran Regional council
60 Environment Bay of Plenty Raewyn Bennett Regional council
61 Northland Regional Council Glenn Mortimer Regional council
62 Waitomo District Council (c/- MWH) John Cocks Territorial local authority
63 Tasman District Council Rob Lieffering Unitary authority
64 The Marlborough Environment Centre Inc. and Queen Charlotte Residents and Ratepayers Assoc. Inc. Tim Newsham NGO
65 Leech Drainage Services Ltd Warwick Leech Industry − contractors
66   Allan Bloomfield Individual
67   John Futter Individual
68 Palmerston North City Council Ray Swadel Territorial local authority
69 BioMarine Ltd Jim Dollimore Other industry
70 IPENZ, Engineers New Zealand Tim Davin Other industry
71 Uniclear Tanks Limited Neil Perry Industry − consultant
72 Whangarei District Council David Coleman Territorial local authority
73  Kaipara District Council (c/- Duffill Watts) Andrew Carvell Territorial local authority
74   Andrew Donaldson Individual
75 RMPro Ltd Rob van Duivenboden Industry − consultant
76 Mahia Isthmus Residents & Ratepayers Association (MIRRA) Vaughan Plowman Community group
77 Selwyn District Council Hugh Blake-Mason Territorial local authority
78 Standards New Zealand Angela Henderson NGO
79 Ormiston Associates Ltd Sandy Ormiston Industry − consultant
80 Southland District Council Ivan Nicholson Territorial local authority
81 Te Taiwhenua o Heretaunga Christine Teariki Iwi
82 Ruapehu District Council Liezel Jahnke Territorial local authority
83   Karen Christian Individual
84 Public Health South Andrew Shand Public health or DHB
85 Clutha District Council Murray Brass Territorial local authority
86 Otago Regional Council Sarah Valk Regional council
87 Auckland Regional Public Health Service Marilyn Burton Public health or DHB
88 Local Government New Zealand Natasha Bava NGO
89 Federated Farmers of New Zealand (Waikato Province) Paul Le Miere NGO
90   P Rene Individual
91 Ngati Kahungunu Iwi Inc Kym Hamilton Iwi
92 Federated Farmers of New Zealand Stewart Wadey NGO
93 Invercargill City Council W.J. Watt Territorial local authority
94 Utilities Management NZ Ltd Chris Edmunds Industry − contractors
95 Franklin District Council Sisira Jayasinghe Territorial local authority
96 Housing New Zealand Corporation (c/- OPUS) Alex Jepsen Government
97 AWT New Zealand Ltd Sarah McDonald Industry − consultant
98 Ngati Tuwharetoa Maori Trust-board Matthew Lark Iwi
99 Western Bay of Plenty District Council Kelvin Hill Territorial local authority
100 Auckland City Council Penny Pirrit Territorial local authority
101 Waihi Beach Environmental Society Inc. Murray Craig Community group
102 Genesis Energy Sally Baguley Other industry
103 Greater Wellington Regional Council Nicola Shorten Regional council
104 Regional Public Health − Wellington Chris Edmonds Public health or DHB
105 Plumbers, Gasfitters and Drainlayers Board P W Routhan Other industry
106 Beacon Pathway Ltd Dorothy Wilson Other industry
107 Manawatu On-site Wastewater users group (Duffill Watts ) Hamish Lowe Community group
108 Manukau Water Limited Iris Tscharntke Other industry
109 Waitaki District Council Richard Mabon Territorial local authority
110   Peter Anderson Individual
111 Orenco Systems Inc Nicholas Noble Industry − consultant
112 Clevedon CARES Inc Mary Whitehouse Community group
113   G.J. Struik Individual
114   J. Roger Bray Individual
115 Green Environmental Ltd Jim Green Industry − contractors
116 Oratia Ratepayers and Residents Assoc S. Marsden Community group
117   Edmond Ronald Sturm Individual
118 Hawkes Bay Regional Council Barbara Garbutt Regional council
119 Waikato District Health Board Greg Morton Public health or DHB
120   Alex Woods Individual
121 Transpower New Zealand Limited (Burton Consultants) Prue Hancox Other industry
122 Canterbury District Health Board Pauline Harris Public health or DHB
123 Horowhenua District Council B.H. Austin Territorial local authority
124 Central Otago District Council Louise van der Voort Territorial local authority
125 Northland District Health Board Jeffery Garnham Public health or DHB
126 Taranaki Regional Council (+ STDC, SDC & NPDC) Lisa Mahony Regional council
127 GHD Limited Tim Preston Industry − consultant
128   R.A and P.A. Mason Individual
129 Waikato District Council Peter J. Harris Territorial local authority
130 Wayne's Waste Limited Helen Baty Industry − contractors
131 New Zealand Water & Wastes Association Catherine Waugh NGO
132 Otorohanga District Council Andrew Loe Territorial local authority
133 Marlborough District Council Pere Hawes Unitary authority
134   WMG Yovich Individual
135 The West Coast Regional Council Lillie Sadler Regional council